Oszczędności

Największe koszty eksploatacji budynku to ogrzewanie i energia elektryczna, które to media nieustannie drożeją. Inteligentna instalacja daje duże oszczędności w zakresie wykorzystywania poszczególnym mediów, sięgające nawet 45% miesięcznych kosztów eksploatacji. Jednym z podstawowych elementów automatyki domowej odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest termostat.

 termostat

Termostaty firmy Danfoss living connect® mierzy temperaturę przy użyciu dwóch wbudowanych czujników — czujnika temperatury umieszczonego za wyświetlaczem oraz czujnika temperatury wody w pobliżu zaworu. Na podstawie obu odczytów obliczana jest temperatura w pomieszczeniu dla obszaru ok. 20 cm przed wyświetlaczem. Dzięki temu termostat living connect® może bardzo dokładnie kontrolować rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli na termostat living connect® oddziałują znajdujące się w pobliżu źródła ciepła lub zimna takie jak kominek, bezpośrednie światło słoneczne lub przeciąg, do konfiguracji pomieszczenia można dodać termostat pokojowy Danfoss Link™ RS. Do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu będzie wtedy używany pomiar temperatury z termostatu pokojowego RS umieszczonego w odległości od 1 do 5 m od termostatu grzejnikowego.

Termostat wyposażony jest w funkcję „otwartego okna”. Funkcja ta polega na tym, że termostat wyczuwa gwałtowną zmianę temperatury i rozpoznaje ją jako otwarcie okna. W wyniku czego zamyka zawór na grzejniku. Ogrzewanie zostaje wyłączone na 30 minut, a następnie zostają przywrócone oryginalne ustawienia termostatu living connect®. Po zadziałaniu funkcji „otwartego okna” zostaje ona poddana kwarantannie przez 45 minut. W tradycyjnym termostacie reakcja byłaby odwrotna. W sytuacji, w której np. wietrzymy pomieszczenia (otwieramy okna) i zapomnimy o zakręceniu termostatu, termostat wyczuje zmianę ale zinterpretuje ją źle i w rezultacie otworzy zawór, zwiększy temperaturę i narazi użytkownika na straty.

Aby zapobiec zastaniu się zaworu grzejnikowego – ochrona przed zakamienieniem się zaworu, termostat living connect® automatycznie w każdy czwartek ok. godziny 11:00 wykonuje ruch zaworu przez całkowite otwarcie go, a następnie ponowne przywrócenie do normalnego ustawienia.

 Twój inteligentny dom w przypadku wykrycia nieobecności mieszkańców sam obniży temperaturę. A następnie po powrocie mieszkańców do domu temperatura powróci do komfortowego nastawu. Wykorzystanie inteligentnych termostatów wpływa na poprawę komfortu w domu a przede wszystkim na oszczędność pieniędzy.

Dodatkowe oszczędności można uzyskać na zautomatyzowaniu pracy oświetlenia i wszelkich innych urządzeń elektrycznych. Przy wykorzystaniu czujników ruchu, można spowodować wyłączenie światła w zaprogramowanym dla siebie czasie, gdy nie stwierdzą one obecności osoby w danym pomieszczeniu. System wyłączy także wszelkie zbędne urządzenia w przypadku nieobecności domownika w domu przez co chroni go od zbędnych wydatków.

Inteligentny dom wpływa w dużej mierze na oszczędność pieniędzy dlatego jest to jedna z przyczyn dlaczego warto taką instalację mieć.